HABER DETAYI

21 Ekim 2016 12:17

EXPO 2016 Antalya’da “Kıbrıs Türk Kültür Evi ve Avlusu” açılıyor.

EXPO 2016 Antalya’da “Kıbrıs Türk Kültür Evi ve Avlusu” açılıyor.

EXPO 2016 Antalya’da “Kıbrıs Türk Kültür Evi ve Avlusu” açılıyor.
Kültür Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 60’a yakın ülkenin ev ve bahçelerinin sergilendiği EXPO 2016 Antalya’da 23 Ekim’de açılacak “Kıbrıs Türk Kültür Evi ve Avlusu” Kıbrıs’ın koku, doku ve tatlarını bir bütün olarak kültür ve yaşam biçimini Antalya’ya taşıyacak.
Organizasyonun son hazırlık ve açılışı için Antalya’da bulunan Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp, yapılan son hazırlıklarla ilgili bilgi verdi.
Tunçalp, organziasyonda sürdürülebilir bir yaşam kurgusuyla, yüzyılların birikimiyle oluşan yöresel Kıbrıs Evi ve evin ayrılmaz bir parçası olan bahçesiyle günlük kullanım nesnelerinin izleyicilere kültürel anlamda tanıtılmasını hedeflediklerini belirtti.
Antalya şehir merkezine 17 kilometre mesafede, 1121 dönümlük bir alanda yapılandırılan EXPO 2016 Antalya’da KKTC’ye ayrılan 510 metrekarelik alanın ülkeyi en iyi şekilde temsil edeecek şekilde tamamlanabilmesi için Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın işbirliği yaptığını ifade eden Tunçalp, bunun yanında Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nden profesyonel yardım aldıklarını kaydetti.
BEROVA VE ATAOĞLU GİDECEK
Tunçalp’in açıklamasına göre, Kültür Evi ve Avlusu’nun açılış törenine, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile protokolden geniş bir davetli topluluğu katılacak.
Açılışta Kıbrıs Kültür Evi ve Avlusu gezilerek KKTC hakkında bilgi verilecek, Devlet Halk Dansları Topluluğu Kıbrıs Türk halk danslarından gösteriler ve Kemal Deveci de kaval dinletisi sunacak.
Etkinlik kapsamında Eski Kıbrıs Belgeseli ve KKTC tanıtım filmi gösterilecek; Kıbrıslı Türk fotoğrafçıların gözünden Kıbrıs’ın tarihi ve doğal güzelliklerini yansıtan fotoğraf sergisi açılacak, yerel yiyecek ve içecekler ikram edilecek.
“Kıbrıs Türk Kültür Evi ve Avlusu”nun, Antalya’nın milyonlarla ölçülen turist potansiyeli dikkate alınarak Kıbrıs Türk kültürü ve turizminin tanıtımı için büyük rol oynaması hedefleniyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.