HABER DETAYI

25 Ekim 2016 10:10

Kıbrıs Türk Toplumu’na AB’den Hibe

Kıbrıs Türk Toplumu’na AB’den Hibe

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Türk toplumu için 33 milyon € değerinde yeni bir mali yardım programı onayladı. Özellikle adanın ekonomik entegrasyonuna ve iki toplum arasında ve AB ile temasların iyileştirilmesine vurgu yapan bu yenilenmiş program başarıyla yürütülen AB finansman programının devamı niteliğindedir.

Mali Yardım Programı kapsamındaki projeler düzenli atık depolama alanları gibi altyapı yapımından, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler ve Sivil Toplum Örgütlerine verilen hibelere; burslardan, Kayıp Şahıslar Komitesi gibi güven yaratıcı önlemlere destek verilmesine kadar değişiklik gösteren alanlarda yürütülmektedir. Kıbrıs Türk toplumundaki paydaşların yararlandığı program doğrudan Komisyon tarafından yönetilmektedir.

Konuyla ilgili açıklama yapan Euro ve Sosyal Diyalogdan sorumlu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis şunları söyledi: “AB Yardım Programı Komisyon’un Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik ve sosyal kalkınmasına sağladığı desteğin bir diğer güçlü göstergesidir. Böylesine bir destek Komisyon’un BM himayelerinde yürütülen çözüm müzakerelerine olan desteğini sürdürmekteki kararlılığını sağlamlaştırmaktadır.”

Komisyon’un Yapısal Reform Destek Birimi, AB hukukuyla ilgili tavsiyelerde bulunmak amacıyla iki toplumun talebi üzerine BM himayelerinde yürütülen çözüm müzakerelerine de destek sağlamaktadır. Bu yılın Şubat ayından beri Komisyon’un Yapısal Reform Destek Birimi AB Yardım Programı’nı yürütmektedir ve Komisyon’un Kıbrıs’ta çözüm sürecini kolaylaştırmaya yönelik tüm çalışmalarını, Başkan Juncker’in BM’nin Kıbrıs İyi Niyet Misyonundaki Özel Temsilcisiyle irtibat halinde koordine etmekten sorumludur.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.